Photobooth Nedir?

Photobooth Nedir?

Hiç kimseden “bırak artık şu telefonu” cümlesinin duyulmadığı bir partiyi kim istemez ki? Selfie çekme sevdası yüzünden buluşmaların büyük bir kısmı elde telefonla geçiyor. Bu durumda yapılabilecek en mantıklı hareket, bu alışkanlığı toplu bir aktiviteye dönüştürüp davetlileri bireysel cep telefonlarından ayırarak beraber eğlenmeye teşvik etmek.

Dizilerde, filmlerde sık sık gördüğünüz, insanların önünde sıra olduğu fotoğrafkabinler, bu işlevi fazlasıyla karşılar. Ortamı hareketlendirmek, eğlenceli anılar yaratmak gibi faydalarının yanı sıra Photobooth, katılımcıların sosyal medya hesaplarında etkinliğin organik biçimde yer almasını sağlar. Getirdiği kahkahalar ve yaratıcı pozlar ise en durgun ortamı dahi bir karnavala dönüştürür.

Photobooth nedir?

Türkçe’de fotokabin olarak ifade edilen Photobooth, herkesin kafasında içine girilip fotoğraf çektirilen bir kutu olarak canlanabilir. Öte yandan, teknolojinin gelişmesiyle güncellenen fotokabin, artık bundan çok daha fazlasıdır. Peki ya yenilenmiş haliyle fotokabin nedir?

Fotokabin, taşınabilir kabin ya da kiosk yoluyla kurulumu sağlanan, bazı versiyonlarında isteğe göre eklenen arka plan görüntüsü önünde dostlarınla eğlenceli fotoğraflar çekmene olanak tanıyan bir gereçtir. Yaratıcılığını konuşturmayı kafaya koyan etkinlik sahipleri, fotokabin yanına misafirleri için çeşitli aksesuar ve kostümler eklemeyi de ihmal etmezler.

Fotokabin Neden Gereklidir?

Herkes etkinliğinin akılda kalmasını ister. Bunun için, kurumsal ya da bireysel, tüm parti ve davetler kişiselleştirilmiş olmalıdır. Sevdiklerine yıllarca “ne eğlenmiştik be!” dedirtecek bir gün yaşatmak için bir yol arayan herkes, öncelikle o günü sembolik olarak hatırlanır kılmalıdır.
Bu sağlamanın en kolay yolu da misafirlerin etkinlikten, o güne özel bir slogan ya da sembolün eklendiği fotoğraf kartları ile ayrılmalarıdır. Özellikle kurumsal etkinliklerde şirket tarafından belirlenen bir hashtag ya da şirket logosu bulunan, isteğe göre tasarlanmış fotoğraf kartlarının günden güne popülerleşmesinin sebebi de budur.

Daha da önemlisi, kimse partisinde durgun ve sıkıcı bir hava olmasını istemez. Etkinliğin orta yerinde böyle bir ilgi odağı, insanların eğlenceli pozlar vermek için birbiriyle yarışmasını ve ortamın her daim hareketlenmesini sağlar.

Photobooth Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen, klasik kabin içerisindeki düzeneğin yanı sıra, yeni nesil teknolojiler ile birleştirilerek dizayn edilen Photobooth ve kiosk çeşitleri de vardır. “Ben partimde yaratıcılık isterim” diyenlerin tercih ettiği interaktif alternatifler, bir anda kendini Eiffel kulesinin önünde bulmana neden olabilir. Nasıl mı?

Photokiosk

Photokiosk, düzeneğin açık ortamda, kiosk üzerine kurulması ile çalışır. Her yere kurulabilen bu cihaz aynı zamanda yeşil perde teknolojisi ile, dilediğin arka planı da fotoğrafına ekler. Böyle bir kiosk kiralarsan, partine gelirken yurt dışı seyahati yapmayı beklemeyen şaşkın misafirlerin sosyal medya hesaplarında etiketlenmeye de hazır olmalısın.

Selfie Booth

Minimal ve sevimli Selfie Booth, sosyal medya için birebirdir. Photobooth’un her işlevine sahip olmakla beraber, küçücük gövdesine hem fotoğrafları hem de boomerang ve GIF’leri sığdırabilen bir teknolojiye sahip. Böyle bir fotokabin kiralama, yan etki olarak tanıdığın herkesin hikaye ve gönderilerinde kendi etkinliğini görmenize, hatta partinin bir meme’e dönüşmesine yol açabilir.

Mirror Booth

Tam dokunmatik ayna ile desteklenen bu fotoğraf deneyimi, önüne geçen herkesin kendi yansıması üzerinde çıkan animasyon ve mesajlarla saatlerce oynamak isteyeceği bir düzenek sunar. Yanlış duymadın, bir ekran olan ayna önünde poz verirken, aynı zamanda dilediğiniz animasyonu seçebilirsin. Tek problem, bu fotoğraf çekme yönteminin bir oyuna dönüşmesinin an meselesi olmasıdır. Mirror booth önündeki sıra biraz fazla uzayabilir.

Fotokabin hakkında bu kadar bilgi sahibi olduktan sonra, onsuz bir düğün, parti ya da kurumsal etkinlik düşünemiyorsan, sen de Photobooth kiralama teklifi alabilirsin.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com